Önyüklemeyi Kapat
Yıldız Tercüme Bürosu Yeminli Tercüman Kadrosu İle 72 Dilde Çeviri Hizmeti...

Tercüme Nedir?

Tercume, Arapça dilinde Tercemetün olarak telaffuz edilerek dilimize geçen bir kelimedir. Yazıların ya da sözlerin kullanılmış olduğu dilden çevrilmesi olarak nitelendirilen bu kelimeyi, farklı bir dile çevirmek ya da açıklamak farklı dillerde yazıp söylemek anlamını taşımaktadır. Yeminli tercüman ise noter huzurunda yemin ederek belirlenen kriterleri yerine getirerek çeviri yapan uzman kişilere denir. Tercüman yazıları ya da sözleri bir dilden başka bir dile çeviren kişilere denir. Yeminli tercüme ise yeminli tercüman tarafından tercüme edilen söz, yazı, evrak ve diğer kaynaklara denmektedir.

  • Günlük kullanılan söz ya da yazılı olan bilgilerin farklı dillerde söylenmesi ya da yazılması genellikle oldukça kolaydır. Fakat tercüme edilecek olan yazılı bilgiler, sözler, hukuk, ticaret, politik ve akademik konulardaysa tercüme konusunda eğitimi bulunan ve tercüme kazanmış kişilere gerek duyulmaktadır.
  • Hukuki, politik, ticari ve teknik konularda tercüme çalışmaları yapabilmek adına yalnızca hedef dil ve kaynağın bilinmesi yeterli olmayacaktır.
  • Türkçe dilinde olduğu gibi diğer tüm yabancı dillerde de oldukça fazla terim, deyim ve eş anlamlı sözcük bulunmaktadır.
  • Bu tarz durumlar çeviri yaparken karşımıza çıkabilecek en basit problemlerdir. Bu tarz zorluklar dışında farklı olan iki kültür arasında olan fark ve dillerin kullanılmış oldukları ülkelerin kanun ve hukuksal farklılıkları ve tercüme işlemlerini yapacak olan kişilerin sadece dil konusunda değil, iki farklı dilinde kullanılmış olduğu bölgelerle alakalı kültürel ekonomik siyası ve hukuksal boyutta bilgi sahibi olması gerekir.
  • Bu da yeminli tercüme nedir sorusunun aslında oldukça geniş bir cevabı olduğunun göstergesidir. Tercüman olmak bu yüzden kolay gibi görünse de oldukça zordur.
Tercüme

Ayrıca, tercüman olmanın yanında yeminli tercüme yapmak için yeminli tercuman olmak gerekiyor. Yeminli tercüman olmak için noterlerin belirlemiş olduğu bazı kriterleri yerine getirmek gerekir. Bazı noterler sizleri noter yeminli tercüman olma konusunda kabul ederken, bazı noterlerde bu başarıyı yakalayamayabilirsiniz. Bu da noterlerin çalışmalarının farklılıklarını ortaya çıkarıyor.

Yeminli Tercüme Odası ve Tercüman Odaları

Yeminli tercüme odaları, tercüme bürolarının bağlı olduğu dernek ve kurumlardır. Genel olarak belli bir standarda sahip olan tüzel, gerçek kişiler olmak üzere oldukça fazla üyeye sahip olan tercüme odaları, başarılı tercümeler yapabilmek için, tercüme hizmetlerinin belirli standartlara sahip olması gibi misyona sahiptirler. Tercüme odalarının arasında yer alan UDİÇED (Uluslararası Dil ve Çeviri Derneği) ülkemizde başarılı çeviri ortamı oluşturarak bu alanda hizmet almak isteyen kişilerin ve tercümanlık hizmetleri sunan kişilerin memnun olabileceği bir sistem oluşturmak için mücadele eden önemli kurumlar arasında yer alır.

En Çok Tercih Edilen Tercüme Dilleri Nelerdir?

Ülkemizde ve dünya çapında birçok tercume dili bulunur. Genellikle birbirlerine benzerlik gösteren popülerlik, bazı bölgelerin siyasi, kültürel ve ekonomik düzenleri ve problemlerinden ötürü farklılık gösterebilir. Ülkemizde son dönemlerde Türkçe Arapça tercüme potansiyeli ve tercihi oldukça artmış olmasına rağmen, hala ülkemizde en çok tercih edilen çeviri dilleri İngilizce Türkçedir. İngilizceden çevirini yapmanın popüler olmasının en önemli nedeni de dünyada en çok konuşulan dil olması ve yeniliklerin bu dilden bütün dünyaya yayılmasıdır. Ülkemizde popüler olarak çevirisi yapılan bir diğer dil ise Türkçeden Rusçaya çeviriler yapmaktır. Bu durum ise ülkemizin Rusya ile arasındaki ilişkileri oldukça etkiler. Bütün popüler diller arasında çeviri yapmak için hem yeterlilik hem de oldukça profesyonel olmak gerekir. Dil bilen her insan başarılı bir çeviri yapamaz. Bunun için tercüme eğitimlerinin alınması gerekir.

Sizlere bu yazıda Tercüme nedir? Sorusunu yanıtladık. Tercüme ve tercümanlık konularıyla alakalı daha fazla bilgi almak için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yıldız Tercüme Bürosu hizmetlerinden yararlanmak için irtibat numaralarımızdan bizimle iletişim kurabilir ya da www.yildiztercume.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
güvenilir  tercüme bürosu

Hızlı ve Güvenilir Hizmet

Müşterilerimizin taleplerine uygun olarak hızlı,güvenilir ve talebe odaklı çözümler sunuyoruz.
tercüme istanbul

Tecrübeli ve Profesyonel Ekip

Tercümeleriniz sektörde en az 10 yıl deneyimli tercüman kadromuzla ele alınıp son aşama olarak editörlerimiz tarafında edit edilip teslime hazırlanır.